Paljud lapsed saavad endale juba sünnihetkest kaisumänguasja, millest kujuneb hiljem nende lemmik ja sellest nad ei loobu mingi hinna eest. Tavaliselt on selleks kaisuloom, aga see võib olla ka kaisulapp, tekk või mõni muu pehme mänguasi. Vanemana on sul võimalik oma last teatud määral kindla mänguasja poole suunata, näiteks asetades pidevalt sama kaisukat lapsevankrisse, kuid umbes seitsme kuu vanuselt valib ta ise välja oma lemmikmänguasja ning kiindub sellesse. Miks siis on kaisumänguasi sinu lapse jaoks nii oluline?

On kindlaks tehtud, et kaisukas ei ole pelgalt mängukaaslane, vaid see stimuleerib ka lapse sotsiaalset ja emotsionaalset arengut.

Ohutus ja turvalisus

Kaisumänguasi annab sinu lapsele turvatunde. Kui vanemaid läheduses pole, võib näha, kuidas väikesed käekesed kobavad kiiresti oma kaisuka järele. Lapsed näevad kaisumänguasja oma vanemate asendajana, sest see on nende jaoks alati olemas. Kaisukas võib turvatunnet pakkuda ka muudes pingelistes olukordades. Näiteks on palju lapsi, kes kardavad pimedas magamist. Kui nad saavad seda oma kaisukaga teha, aitab see neil sõna otseses mõttes öö üle elada.

Iseseisvus

Kaisumänguasi võib anda suure panuse lapse iseseisvumisele. See on samuti seotud turvatundega, mida kaisukas pakub. Laps omistab oma kaisukale teatud tunnuseid ja need on sageli iseloomuomadused, mis tal endal ei ole veel välja kujunenud. Lapse silmis on kaisukas väga julge ning see aitab lapsel kombata piire. Näiteks, üksi liumäest allalaskmine võib olla päris hirmutav, kuid koos kaisumänguasjaga – või kui kaisukas läheb esimesena – ei olegi see nii hirmus.

Emotsioonidega tegelemine

Lemmik-kaisumänguasi võib olla sinu lapsele ka parim sõber. Ära imesta, et su laps küsib esimese asjana oma kaisuka järele, kui ta on haigestunud või haiget saanud. Kaisukaga koos tunneb laps end mugavalt. Kujutlusvõime arenedes toimib kaisumänguasi sageli ka laste endi rollimängustseenides kaasnäitlejana – kaisukas einestab laua taga, see pannakse voodisse magama või püütakse seda lohutada. Kaisumänguasi on oluline vahend lapse sotsiaalseks ja emotsionaalseks arenguks.