Maailmas on tohutus koguses erinevaid mänguasju, seetõttu võib lapsevanemana olla väga raske otsustada, milliseid mänguasju oma lapsele soetada. Ideaalis peaks mänguasi olema ohutu, taskukohane ja vastupidav ning sel peaks olema roll vaimse ja füüsilise oskuse arendamisel. Kuna plastmänguasjad on mitmekesised ja hinna poolest kergesti kättesaadavad, siis puidust mänguasjad jäävad sageli tähelepanuta. Tegelikult on neil palju eeliseid ja nende positiivseid külgi on lihtne võrrelda konkureerivate plastist mänguasjadega.

Järgnevalt toome sinuni 5 põhjust puidust mänguasjade valimiseks!

1. Puidust mänguasjad arendavad kujutlusvõimet

Mäng lapse varajases eas on tema arengu ja kasvu jaoks ülioluline. Puidust mänguasjade peamise eelisena nõuavad need, et laps kasutaks mängimiseks omaenda kujutlusvõimet. Tänapäeval on paljud mänguasjad varustatud kõikvõimalike helidega, puidust mänguasjade puhul on see pigem aga erand. Uuringud näitavad, et kujutlusvõimeline mäng on lapse kognitiivsete võimete arengu seisukohast aga väga oluline.

Puidust mänguasjadel ei ole elektroonilisi osi ega häälkäsklusi, mis õpetaksid sinu last tegema ette seatud tegevusi. Puidust mänguasjaga lubad seega oma lapsel kasutada omaenda arutlusoskust ja selliseid tegevusi, milliseid ta ise peab sobivaks. Rollimäng ja fantaasiarikas mäng stimuleerivad ka erinevat tüüpi intelligentsust, nagu emotsionaalsus, mõtlemis- ja sotsiaalsed oskused.

Mõned klassikalised puidust mänguasjad, näiteks pusled ja ehitusklotsid, aitavad lastel arvestada nende motoorsete oskustega probleemide lahendamisel. Lapsed saavad puidust mänguasjadega ka oma peenmotoorikat ja käte silmade koordinatsiooni arendada, selle asemel, et lihtsalt nuppe vajutada ja vaadata kuidas mänguasi nende eest mängib.

2. Keskkonnasõbralikkus

Kas soovid mängida oma osa meie keskkonna säästmisel? Üldiselt on puidust mänguasjad keskkonnasõbralikumad kui plast, seda bioloogiliselt laguneva olemuse ning jätkusuutlikkuse tõttu. Selle asemel, et prügilad täita inimtekkeliste toodetega, saad lapsele osta puidust mänguasju, mis annavad keskkonnale tagasi. Iga kord, kui annad lapsele puidust mänguasja, mängid oma osa meie planeedi päästmisel ja selle tulemusel nende väärtuste edastamisel oma lapsele. Orgaanilise, taastuva ja säästva päritoluga tootena on puidust mänguasjad muidugi palju keskkonnasõbralikum variant kui plast.

3. Turvalisus

Ema peamine mure oma lapse pärast on turvalisus. Puit on tõepoolest ohutum alternatiiv plastile või metallile, kuna lapsed kipuvad kõike suhu pistma. On kahetsusväärne, aga just odavad plastmänguasjad võivad kergesti puruneda, jättes endast potentsiaalselt teravad servad ja väikesed tükid, mis võivad sinu lapse tervisele kahju tekitada.

Seega, kui oled mures oma lapse turvalisuse pärast iga kord, kui ta oma mänguasjadega mängib, on sinu jaoks parem võimalus soetada talle kvaliteetseid puidust mänguasju. Puidust mänguasjad pole mitte ainult ohutumad, vaid toovad ka sinu lapse tervisele ja heaolule kasu.

4. Vastupidavus ja pikaealisus

Tunnistame ausalt: lapsed ei ole mänguasjadega mängides just õrnad. Kuigi mõni plast võib olla üsna vastupidav, muutuvad paljudes plastmänguasjades kasutatavad värvid sageli pleekinuks ja ühenduskohad murduvad.

Puidust mänguasjad on seevastu ülimalt vastupidavad ja neid saab viimistleda või üle värvida, et luua neile värske välimus. See muudab nad keskkonnasõbralikuks. Puit ei lagune, ei purune ja võib püsida kaua isegi õuemänguasjade puhul, mis kompenseerib ka veidi kõrgemad kulud. Seetõttu on puidust mänguasjadel pikk eluiga ja neid saab edasi anda noorematele õdedele-vendadele, sugulastele või sõpradele.

5. Puidust mänguasjad on odavamad

Jah, lugesid seda õigesti. Kui algmaksumus on suurem kui plastmänguasjadel, siis puidust mänguasjade eluiga on oluliselt pikem kui plastmassist mänguasja eluiga. Selle asemel, et jätkata sama plastmänguasja ostmist, kuna see puruneb kergesti või osta pidevalt uusi patareisid, võib puidust mänguasi püsida aastakümneid! See tähendab, et saad mänguasju edasi anda ja neid uuesti kasutada, säästes pikas perspektiivis raha. Lisaks on ilma patareide ja elektriliste komponentideta mänguasju hooldada palju lihtsam ja odavam. Kuigi lühiajalised kulud on suuremad, säästavad pikemas perspektiivis kulud sinu taskust suure tüki.

Puidust mänguasjad on jätkusuutlikumad, keskkonda säästvamad ja tervislikumad, kuna plastmänguasjade valmistamisel tekib palju toksilisi kemikaale. Ka ei ole puidust mänguasjad ülemäära kallid, et nende ostmist lapsevanem lapse heaolu arvestades üldse lubada ei saa. See ei tähenda, et kõik plastmänguasjad või kunstmaterjalid oleksid halvad. Plastmänguasjadel võib endiselt olla koht mänguasjakastis, kuid enne ostmist on siiski hea hinnata mänguasjade ohutust, vastupidavust ja hariduslikku väärtust.