Võitluses ühekordselt kasutatavate plastpudelite liigse tarbimise vastu läheb üha enam inimesi üle korduvkasutatavatele joogipudelitele. Tritaanist valmistatud joogipudelid on hea ja säästlik alternatiiv tavalisele plastikule igapäevaseks kasutamiseks. Mida paljud ei tea: tritaan ei ole sama nagu tavaline plast. Mis materjal tritaan ikkagi on?

Tritan Copolyester on termoplastne materjal, mille töötas välja 2007. aastal USA firma Eastman Chemicals ning mida iseloomustavad eelkõige selle praktilised ja uuenduslikud omadused: tritaan on maitsetu ja lõhnatu, kuumakindel, purunemiskindel ja kuni 80°C nõudepesumasinas pestav. Teine tritaani oluline omadus on selle kerge kaal. Lisaks toodetakse plastikut ilma kahjulike plastifikaatoriteta, nagu bisfenool A (BPA) või bisfenool S (BPS). Kui ohutu on tritaan?

Eastman Chemicals garanteerib ulatuslike testide põhjal, et materjal on vaba hormonaalselt aktiivsetest ainetest ega kujuta seetõttu ohtu tervisele. Tritaani on heaks kiitnud nii FDA (USA Toidu- ja Ravimiamet) kui ka EFSA (Euroopa Toidu- ja Ohutusassotsiatsioon) ning seda on lubatud kasutada isegi meditsiinitehnoloogias ja imikute toitumise valdkonnas. Samuti on kohtus tõestatud, et tritaanil puuduvad östrogeense toimega ained. Kellele tritaanist valmistatud joogipudelid sobivad?

Tritaanist pudelid on eriti kerged ja sobivad seetõttu ideaalselt liikvel olles. Tänu oma suurele purunemistugevusele kasutatakse tritaani sageli laste joogipudelite valmistamiseks. Tritaanist pudelid sobivad hästi ka sportlastele. Kuidas ma oma tritaanist veepudelit puhastan?

Kuigi tritaanist valmistatud pudeleid saab tavaliselt pesta nõudepesumasinas temperatuuril kuni 80 °C, on soovitatav kasutada oluliselt madalamaid temperatuure. Mida kõrgem on temperatuur, seda lühem on tritaani eluiga. Kõige põhjalikum tritaanist pudelite puhastamine käib aga käsitsi. Millal peaksin oma tritaanist joogipudeli välja vahetama?

Tritaan on väga vastupidav, pika elueaga materjal – pudel võib purunemata põrandale kukkuda. Seetõttu saab tritaanist joogipudelit kasutada suhteliselt kaua, kui selle eest hästi hoolitseda. Põhimõtteliselt tuleks pudelid siiski utiliseerida, kui need on tugevalt kriimustatud, näha on mikropraod või on tekkinud optiline udu. Pikaajaline üle 90 °C temperatuur võib põhjustada materjalis mikropragusid.

Tritaan on uuenduslik plast, millel on palju olulisi omadusi – see on maitsetu, kerge, purunematu ja kahjulike plastifikaatoriteta. Seetõttu on tritaanist valmistatud joogipudelid praktiline ja vastupidav alternatiiv plastpudelitele.

Kas otsite tritaanist joogipudelit? Leidke meie e-poest BODDELS EEN kõrrega joogipudelid ning BODDELS EEN kõrrega joogipudelid lastele!